fbpx ...
📆 Nové termíny dny otevřených dveří na naších stavbách! ➡️
📆 Nové termíny dny otevřených dveří na naších stavbách! ⬇️
Prodej Ekopanelů (Po–Pá, 7-14h)
Technická podpora (Po–Pá, 7–14:30)
Pasivní dřevostavba může být i ze slámy

Pasivní dřevostavba může být i ze slámy

Pasivní domy mají dle ČSN 730540:2 roční měrnou potřebu tepla na vytápění do 15 kWh/(m2a). Další podmínkou je celková neprůvzdušnost domu (0,6 1/h), celkové množství energie potřebné pro provoz budovy nesmí přesáhnout 120 kWh/(m2a) (vytápění, ohřev teplé vody, elektrická energie nezbytná pro provoz běžných domácích spotřebičů a osvětlení). V praxi jsou za pasivní považované domy, které se těmto hodnotám alespoň co nejvíce blíží (měrná potřeba tepla na vytápění do 20 kWh/(m2a)). Tolik slovy normy a čísel. V praxi pak platí, že lze pasivní dům postavit z mnoha různých matetriálů, respektive odlišných materiálových skladeb.

Co je pro pasivní dům důležité

Z hlediska výstavby pasivních domů je nejsnadnějším řešením montovaná dřevostavba. Klíčem k realizaci pasivní dřevostavby je promyšlený projekt, orientace domu na pozemku tak, abychom co nejvíce využili solární zisky, vhodný tvar domu (minimalizujeme ochlazované plochy), vynikající tepelně izolační výplně stavebních otvorů (okna a dveře), vhodný způsob zastínění stavebních výplní (ideálně venkovními žaluziemi) a zvolený stavební materiál a konstrukce minimalizující tepelné mosty. A právě tímto stavebním materiálem je dřevo a polotovary vyrobené ze dřeva. Ve vzduchotěsném pasivním domě se navíc neobejdeme bez dobře navržené vzduchotechniky, ideálně systému s rekuperační jednotkou (řízená výměna vzduchu s minimalizací tepelných ztrát). Alternativním řešením pak mohou být difúzně otevřené konstrukce, vyměňující vzduch na principu difúze (do místnosti konstrukce propustí stejné množství čerstvého, suchého vzduchu, jaké se konstrukcí dostane ven).

I když však projektant a dodavatel stavby vše splní na jedničku, neznamená to, že budeme žít v pasivním domě „pasivně.“ Základním předpokladem je správné chování obyvatel domu – v pasivním domě se prostě musíme naučit žít.

Pasivní dřevostavby z ekopanelů

Pokud plánujete stavbu nového domu a kromě požadavku na jeho pasivní standard vyžadujete co nejvíce ekologické bydlení, je jedním zřešení takzvaný Eko dům. Nosný skelet Eko domů je konstruován z kvalitního dřeva, vysušeného na 12% vlhkosti, na stěny a příčky jsou pak použité Ekopanely, jejichž jádro je z lisované slámy, opláštěné recyklovanou lepenkou. Při výrobě Ekopanelů se nepoužívají žádné chemické přísady. Ekopanely dosahují vysoké požární odolnosti, výborných tepelně akumulačních parametrů a zvukově izolačních vlastností. Pro stěny, stropy a střechy Eko domů je nakonec použita tepelná izolace Isocell – foukaná celulózová izolace vyráběná z použitého novinového papíru.

Eko domy jsou nabízené v pasivním a nízkoenergetickém standardu a jsou realizovány v konstrukčních systémech PDeasy a NDeasy. V nabídce je ucelená řada rodinných domů, uspokojujích velikostí své obytné plochy i architektonickou koncepcí většinu zájemců o moderní bydlení. Použití přírodních a recyklovaných materiálů staví tyto domy do výjimečně úsporné pozice. Přitom již jen rozsah standardního vybavení domů zahrnuje vše potřebné pro kvalitní bydlení. Standardně je prováděn blow-door test (kontrola vzduchotěsnsoti pasivní stavby) a průběžná kontrola dodržování technologických postupů výstavby a kvality používaných materiálů i zařízení.

Eko domy zatěžují minimálně životní prostředí svou konstrukcí, použitými materiály, náklady na svou výrobu i samotnou výstavbou. Nakonec i minimalizací provozních nákladů. V Eko domech jsou použité následující technologie:

 • Tepelné čerpadlo vzduch-voda dle nabídky
 • Větrání s rekuperací tepla jednotkou Ekonovent EHR 275 s účinností rekuperace 95% (výměna vzduchu i jeho filtrace)
 • Senzory koncentrace CO2
 • Zemní výměník (v zimě předehřívá čerstvý vzduch, v létě naopak chladí)

Co jsou ekopanely

Ekopanely byly vyvinuty jako řešení požadavků na levnější technologie a snížení montážních nákladů při zachování přesnosti a kvality provedení. A právě různé typy stavebních desek a panelů tyto požadavky splňují. Proč ale právě panely, respektive domy ze slámy? Sláma je materiálem, který zaručuje nízkou energetickou náročnost stavby při jejím provozu. Jádro Ekopanelů je z lisované slámy, opláštěné recyklovanou lepenkou. Při výrobě Ekopanelů se nepoužívají žádné chemické přísady.

Charakteristické vlastnosti Ekopanelů

 • robustní a pevný stavební panel umožňuje realizaci samonosných příček, půdních vestaveb a obvodových stěn, skvěle konkuruje sádrokartonu
 • suchá a velmi rychlá montáž, nízká pracnost výstavby
 • Ekopanely nevyžadují žádné speciální nosné konstrukce či stroje, při montáži se používá běžný spojovací materiál a nástroje
 • široké spektrum povrchových úprav (tapety, malby, stěrky, obklady atd.)
 • montáž zařizovacích předmětů je podstatně jednodušší než u zděných staveb
 • nadprůměrné tepelně a zvukově izolační schopnosti
 • výborná požární odolnost
 • atraktivní cena

Pohodlná montáž Ekopanelů

Montáž Ekopanelů je snadná, rychlá a levná, je podobná práci se dřevem. Ekopanely můžeme snadno formátovat a opracovávat běžným ručním nářadím (okružní pila, přímočará pila, vrtačka, drážkovací frézka, …). Ekopanely snadno spojíme šrouby a univerzálními sponkami, případně jednoduchými kolíčky. Nepotřebujeme tedy pořizovat speciální montážní prvky a konstrukce. Desky o ploše cca 3 m2 se instalují řádově v minutách.Klíčová je při výstavbě znalost všech montážních detailů. Montáž se zahajuje opracováním ekopanelů. Ideálním doplňkem Ekopanelů jsou izolační přírodní izolační materiály, které vhodně doplňují vlastnosti desek (Cannabest, Isocell).Důležité jsou nakonec i povrchové úpravy desek. Možná je celá řada typů a variant povrchových úprav Ekopanelů (tenkovrstvé omítky vnitřní a vnější, obklady, tapety, nátěry a nástřiky, hliněné omítky, obklad sádrokartonovou deskou či palubkami).

Výstavba z Ekopanelů svépomocí

A poslední výsada Ekopanelů, to je možnost poměrně snadné výstavby svépomocí. Dodavatel tohoto stavebního materiálu navíc nabízí zájemcům o svépomocnou výstavbu školení a kompletní podporu pro jednotlivé etapy dodávek, respektive výstavby (základy, dřevěná nosná konstrukce, opláštění a izolace, střešní konstrukce a podlahy, okna, …). A aby toho ještě nebylo málo, zájemci se mohou ubytovat v domku z Ekopanelů v nádherném prostřední Jizerských hor, aby vůbec věděli, do čeho jdou, v čem to vlastně budou bydlet.

Zdroj: České stavby

Novinky a články

Mohlo by vás ještě zajímat

Jsme tu už 25 let

Ten čas letí. Je to děs. Je to už 25 let co TÁTA založil tuto společnost. Sice...
26. 3. 2024

Den otevřených dveří 6.3–7.3.2024 (Lány – Kladno)

Máte jedinečnou příležitost prohlédnout si rozestavěnou dřevostavbu, získat individuální poradenství od odborníků a seznámit se s celým...
15. 2. 2024

Den otevřených dveří 28.2–29.2.2024 (Mnichovice – Praha)

Máte jedinečnou příležitost prohlédnout si rozestavěnou dřevostavbu, získat individuální poradenství od odborníků a seznámit se s celým...
5. 2. 2024

Nezávazná poptávka Ekopanelů

Máte zájem o Ekopanely? Rádi pro vás připravíme kalkulaci. Napište nám vaše požadavky nebo konkrétní množství Ekopanelů. 

Odesláním formuláře souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů.

Podívejte se na video a zjistěte vše důležité o Ekopanelu za 4 minuty.