fbpx ...
📆 Nové termíny dny otevřených dveří na naších stavbách! ➡️
📆 Nové termíny dny otevřených dveří na naších stavbách! ⬇️
Prodej Ekopanelů (Po–Pá, 7-14h)
Technická podpora (Po–Pá, 7–14:30)
Pasivní dřevostavba může být i ze slámy

Pasivní dřevostavba může být i ze slámy

Pasivní domy mají dle ČSN 730540:2 roční měrnou potřebu tepla na vytápění do 15 kWh/(m2a). Další podmínkou je celková neprůvzdušnost domu (0,6 1/h), celkové množství energie potřebné pro provoz budovy nesmí přesáhnout 120 kWh/(m2a) (vytápění, ohřev teplé vody, elektrická energie nezbytná pro provoz běžných domácích spotřebičů a osvětlení). V praxi jsou za pasivní považované domy, které se těmto hodnotám alespoň co nejvíce blíží (měrná potřeba tepla na vytápění do 20 kWh/(m2a)). Tolik slovy normy a čísel. V praxi pak platí, že lze pasivní dům postavit z mnoha různých matetriálů, respektive odlišných materiálových skladeb.

Co je pro pasivní dům důležité

Z hlediska výstavby pasivních domů je nejsnadnějším řešením montovaná dřevostavba. Klíčem k realizaci pasivní dřevostavby je promyšlený projekt, orientace domu na pozemku tak, abychom co nejvíce využili solární zisky, vhodný tvar domu (minimalizujeme ochlazované plochy), vynikající tepelně izolační výplně stavebních otvorů (okna a dveře), vhodný způsob zastínění stavebních výplní (ideálně venkovními žaluziemi) a zvolený stavební materiál a konstrukce minimalizující tepelné mosty. A právě tímto stavebním materiálem je dřevo a polotovary vyrobené ze dřeva. Ve vzduchotěsném pasivním domě se navíc neobejdeme bez dobře navržené vzduchotechniky, ideálně systému s rekuperační jednotkou (řízená výměna vzduchu s minimalizací tepelných ztrát). Alternativním řešením pak mohou být difúzně otevřené konstrukce, vyměňující vzduch na principu difúze (do místnosti konstrukce propustí stejné množství čerstvého, suchého vzduchu, jaké se konstrukcí dostane ven).

I když však projektant a dodavatel stavby vše splní na jedničku, neznamená to, že budeme žít v pasivním domě „pasivně.“ Základním předpokladem je správné chování obyvatel domu – v pasivním domě se prostě musíme naučit žít.

Pasivní dřevostavby z ekopanelů

Pokud plánujete stavbu nového domu a kromě požadavku na jeho pasivní standard vyžadujete co nejvíce ekologické bydlení, je jedním zřešení takzvaný Eko dům. Nosný skelet Eko domů je konstruován z kvalitního dřeva, vysušeného na 12% vlhkosti, na stěny a příčky jsou pak použité Ekopanely, jejichž jádro je z lisované slámy, opláštěné recyklovanou lepenkou. Při výrobě Ekopanelů se nepoužívají žádné chemické přísady. Ekopanely dosahují vysoké požární odolnosti, výborných tepelně akumulačních parametrů a zvukově izolačních vlastností. Pro stěny, stropy a střechy Eko domů je nakonec použita tepelná izolace Isocell – foukaná celulózová izolace vyráběná z použitého novinového papíru.

Eko domy jsou nabízené v pasivním a nízkoenergetickém standardu a jsou realizovány v konstrukčních systémech PDeasy a NDeasy. V nabídce je ucelená řada rodinných domů, uspokojujích velikostí své obytné plochy i architektonickou koncepcí většinu zájemců o moderní bydlení. Použití přírodních a recyklovaných materiálů staví tyto domy do výjimečně úsporné pozice. Přitom již jen rozsah standardního vybavení domů zahrnuje vše potřebné pro kvalitní bydlení. Standardně je prováděn blow-door test (kontrola vzduchotěsnsoti pasivní stavby) a průběžná kontrola dodržování technologických postupů výstavby a kvality používaných materiálů i zařízení.

Eko domy zatěžují minimálně životní prostředí svou konstrukcí, použitými materiály, náklady na svou výrobu i samotnou výstavbou. Nakonec i minimalizací provozních nákladů. V Eko domech jsou použité následující technologie:

 • Tepelné čerpadlo vzduch-voda dle nabídky
 • Větrání s rekuperací tepla jednotkou Ekonovent EHR 275 s účinností rekuperace 95% (výměna vzduchu i jeho filtrace)
 • Senzory koncentrace CO2
 • Zemní výměník (v zimě předehřívá čerstvý vzduch, v létě naopak chladí)

Co jsou ekopanely

Ekopanely byly vyvinuty jako řešení požadavků na levnější technologie a snížení montážních nákladů při zachování přesnosti a kvality provedení. A právě různé typy stavebních desek a panelů tyto požadavky splňují. Proč ale právě panely, respektive domy ze slámy? Sláma je materiálem, který zaručuje nízkou energetickou náročnost stavby při jejím provozu. Jádro Ekopanelů je z lisované slámy, opláštěné recyklovanou lepenkou. Při výrobě Ekopanelů se nepoužívají žádné chemické přísady.

Charakteristické vlastnosti Ekopanelů

 • robustní a pevný stavební panel umožňuje realizaci samonosných příček, půdních vestaveb a obvodových stěn, skvěle konkuruje sádrokartonu
 • suchá a velmi rychlá montáž, nízká pracnost výstavby
 • Ekopanely nevyžadují žádné speciální nosné konstrukce či stroje, při montáži se používá běžný spojovací materiál a nástroje
 • široké spektrum povrchových úprav (tapety, malby, stěrky, obklady atd.)
 • montáž zařizovacích předmětů je podstatně jednodušší než u zděných staveb
 • nadprůměrné tepelně a zvukově izolační schopnosti
 • výborná požární odolnost
 • atraktivní cena

Pohodlná montáž Ekopanelů

Montáž Ekopanelů je snadná, rychlá a levná, je podobná práci se dřevem. Ekopanely můžeme snadno formátovat a opracovávat běžným ručním nářadím (okružní pila, přímočará pila, vrtačka, drážkovací frézka, …). Ekopanely snadno spojíme šrouby a univerzálními sponkami, případně jednoduchými kolíčky. Nepotřebujeme tedy pořizovat speciální montážní prvky a konstrukce. Desky o ploše cca 3 m2 se instalují řádově v minutách.Klíčová je při výstavbě znalost všech montážních detailů. Montáž se zahajuje opracováním ekopanelů. Ideálním doplňkem Ekopanelů jsou izolační přírodní izolační materiály, které vhodně doplňují vlastnosti desek (Cannabest, Isocell).Důležité jsou nakonec i povrchové úpravy desek. Možná je celá řada typů a variant povrchových úprav Ekopanelů (tenkovrstvé omítky vnitřní a vnější, obklady, tapety, nátěry a nástřiky, hliněné omítky, obklad sádrokartonovou deskou či palubkami).

Výstavba z Ekopanelů svépomocí

A poslední výsada Ekopanelů, to je možnost poměrně snadné výstavby svépomocí. Dodavatel tohoto stavebního materiálu navíc nabízí zájemcům o svépomocnou výstavbu školení a kompletní podporu pro jednotlivé etapy dodávek, respektive výstavby (základy, dřevěná nosná konstrukce, opláštění a izolace, střešní konstrukce a podlahy, okna, …). A aby toho ještě nebylo málo, zájemci se mohou ubytovat v domku z Ekopanelů v nádherném prostřední Jizerských hor, aby vůbec věděli, do čeho jdou, v čem to vlastně budou bydlet.

Zdroj: České stavby

Novinky a články

Mohlo by vás ještě zajímat

Den otevřených dveří 30.8–31.8.2023 (Pozďatín – Třebíč)

Přemýšlíte nad stavbou rodinného domu? A co třeba dřevostavba? Přijeďte se za námi podívat a my vám předáme více,...
10. 8. 2023

Den otevřených dveří 19.7–20.7.2023 (Nahořany – Nové Město nad Metují)

Přemýšlíte nad stavbou rodinného domu? A co třeba dřevostavba? Přijeďte se za námi podívat a my vám předáme více,...
30. 6. 2023

Den otevřených dveří 12.7.–13.7.2023 (Ládeves – Praha)

Přemýšlíte nad stavbou rodinného domu? A co třeba dřevostavba? Přijeďte se za námi podívat a my vám předáme více,...
30. 6. 2023

Nezávazná poptávka Ekopanelů

Máte zájem o Ekopanely? Rádi pro vás připravíme kalkulaci. Napište nám vaše požadavky nebo konkrétní množství Ekopanelů. 

Odesláním formuláře souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů.

Podívejte se na video a zjistěte vše důležité o Ekopanelu za 4 minuty.