fbpx ...
📆 Nové termíny dny otevřených dveří na naších stavbách! ➡️
📆 Nové termíny dny otevřených dveří na naších stavbách! ⬇️
Prodej Ekopanelů (Po–Pá, 7-14h)
Technická podpora (Po–Pá, 7–14:30)
NetMagazines Bydlení

NetMagazines Bydlení

Znáte ekopanely?

Nové materiály se ve stavebnictví objevují téměř neustále. Většinou pocházejí od zahraničních firem a na trh přicházejí s razantní reklamou mající za cíl přesvědčit lidi, že zrovna tento materiál je pro jejich stavbu naprosto nezbytný.

Je přitom zajímavé, že po dvou až třech letech intenzivní mediální masáže pak už stavebníci považují daný materiál za dobře zavedený, zatímco jiný je stále „nový a neodzkoušený“, ač se třeba v reálu používá o dost déle.

To je i případ ekopanelů, které se u nás objevily poměrně tiše a nenápadně. Jejich výroba v ČR, na lince vybavené vlastní českou technologií, probíhá však již od roku 1999 a dá se tedy říci, že mají jistou historii. V zemích na západ od nás pak tradice ekopanelů a jejich úspěšného používání sahá desítky let do minulosti.

Co to vlastně je ekopanel? Vyrábí se lisováním slámy (ošetřené proti hlodavcům) za vysokého tlaku a teploty, povrch panelů je pokryt recyklovaným papírem. Ale nemějte obavy, ekopanel není žádný obyčejný „papundekl“. Výsledný produkt má překvapivě dobré mechanické i tepelně izolační vlastnosti, v mnoha směrech lepší než jiné používané materiály. Ekopanely jsou do značné míry samonosné, proto se mohou používat bez montážních rámů.

Ekopanely se vyrábějí v šířce 1 200 mm a tloušťce 58 mm, délka je dle přání zákazníka od 1 000 do 3 200 mm. Plošná hmotnost činí 19,8 až 26,4 kg/m2, což znamená, že panel o rozměru 1 200 x 2 500 mm váží kolem 66 kg. Velký stupeň slisování sice způsobil, že tepelná vodivost panelů je vyšší než u volně balené slámy (nicméně stále poměrně nízká), ale díky vytlačení vzduchu je materiál zase prakticky nehořlavý, ač se to u slámy může zdát neuvěřitelné (třída C1 – těžce hořlavé).

A teď to hlavní – k čemu se ekopanely dají použít? V mnoha aplikacích mohou nahradit cihlysádrokarton, dřevotřísku a další materiály. Hodí se pro vnitřní i vnější opláštění dřevostaveb, pro příčky a vestavby všeho druhu, na podhledy a obklady, dají se využít i jako ztracené bednění. Jde zkrátka o stavební hmotu s širokým spektrem využití.

Možná se ptáte, proč je upřednostnit před jinými materiály? Ekologické argumenty jsou v našich zemích šmahem zařazovány pod ekoteroristickou nálepku, takže fakt, že jde o materiál z ekologicky čistých a plně obnovitelných zdrojů, zřejmě mnoho lidí nepřesvědčí. Dobrá tedy, a co cena? Celkové náklady na stavbu vycházejí při aplikaci ekopanelů velmi příznivě, ať už je srovnáváme s cihlou, sádrokartonem, překližkou, dřevotřískou či jiným „standardním“ materiálem. Je totiž nutné počítat i s náklady na montáž, spojovací prvky, pomocné rámy, dodatečnou izolaci atd., což u ekopanelů z velké části odpadá. Spojování a montáž je jednoduchá, nejsou potřeba žádné speciální montážní systémy. Vystačíte s běžnými šrouby, sponami apod., pro opracování a úpravu rozměrů se používají rovněž dostupné nástroje, podobně jako u dřeva (pily přímočaré a kotoučové, vrtačky, šroubováky, kladiva…).

Již zmíněná mechanická pevnost a robustnost je pochopitelně pozitivní, panely se neprohýbají, nedají se snadno prokopnout jako třeba sádrokarton, ale přijde vhod i při dopravě na stavbu, kdy se tolik nemusíme starat o možné poškození.

Velkou výhodou ekopanelů je dále možnost téměř libovolné povrchové úpravy. Dají se omítat různými druhy omítek, obkládat, natírat, tapetovat atd.

Ekopanely se sice nenápadně rozšiřují, ale stále stojí – neprávem – tak trochu ve stínu jiných stavebních systémů velkých značek. Už i čeští stavebníci podléhají masivní reklamě nadnárodních společností… Přesto se dá očekávat, že i nadále si budou ekopanely nacházet cestu do našich domů.

zdroj: www.nm-bydleni.cz

Novinky a články

Mohlo by vás ještě zajímat

Den otevřených dveří 11.7–13.7.2024 (Rohovládova Bělá – Pardubice)

Přemýšlíte nad stavbou rodinného domu? A co třeba dřevostavba? Přijeďte se za námi podívat a my vám předáme více,...
20. 6. 2024

Den otevřených dveří 18.6–19.6.2024 (Rohovládova Bělá – Pardubice)

Přemýšlíte nad stavbou rodinného domu? A co třeba dřevostavba? Přijeďte se za námi podívat a my vám předáme více,...
10. 6. 2024

Den otevřených dveří 16.5–18.5.2024 (Rohovládova Bělá – Pardubice)

Přemýšlíte nad stavbou rodinného domu? A co třeba dřevostavba? Přijeďte se za námi podívat a my vám předáme více,...
2. 5. 2024

Nezávazná poptávka Ekopanelů

Máte zájem o Ekopanely? Rádi pro vás připravíme kalkulaci. Napište nám vaše požadavky nebo konkrétní množství Ekopanelů. 

Odesláním formuláře souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů.

Podívejte se na video a zjistěte vše důležité o Ekopanelu za 4 minuty.